Forum www.adm222.fora.pl Strona Główna www.adm222.fora.pl
Wyzsza Szkola Zarzadzania I Bankowosci w Poznaniu
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

podatki z 19/06 wykład

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.adm222.fora.pl Strona Główna -> Wazne Wiadomosci
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
KASIA123
Dołączył: 26 Kwi 2010
Posty: 10
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 19:34, 19 Cze 2010    Temat postu: podatki z 19/06 wykład

19/06
Podatek od towarów i usług jest dochodem budżetu państwa. Posiada charakter podatku obrotowego, co oznacza, ze w miarę wzrastania liczby transakcji podlegającym rozliczeniu w ramach tego podatku wielkość podatku wzrasta. Istota rozliczenia tego podatku polega na tym ze podatnicy na podstawie prowadzonej ewidencji księgowej, której sa rejestry:
-rejestr sprzedaży dla czynności sprzedażowych
-rejestr zakupów dla czynności zakupowych
ustalają charakterystyczne dla tych czynności kwoty podatku:
0wielkosc podatku należnego - sprzedaży
-podatek naliczony do odliczenia - zakupów
Okresem rozliczeniowym może być miesiąc kalendarzowy lub kwartał kalendarzowy.
podatek należny większy od podatku naliczonego - pojawia sie zobowiązanie w nadwyżce
zobowiązanie musi być zrealizowane w terminie płatności.
Termin płatności to 25 dzień miesiąca po miesiącu obrachunkowym
podatek neleżny mniejszy od podatku naliczonego - pojawia sie możliwość zwrotu tej nadwyżki w pełnej lub zadysponowanej kwocie.
Terminy zwrotu - są trzy:
- do 25
- do 60- do 180 dni
licząc od dnia następnego po dniu złożenia deklaracji podatkowej, w której określa sie kwotę zwrotu
Najczęściej stosowany jest termin 60 dni
Zwrot podatku może nastąpić tylko na wskazany rachunek bankowy przez podatnika służący prowadzonej działalności gospodarczej.
Podatnikami podatku od towarów i usług są wszystkie osoby, które dokonują czynności sprzedaży towarów i usług rozumianych wg litery ustawy.
Towarami w rozumieniu tej ustawy są wszystkie rzeczy ruchome, wszelkie postacie energii, budynki, budowle oraz ich części, a także grunty. Usługami natomiast są wszystkie czynności o charakterze materialnym i niematerialnym kwalifikowanym wg PKWiU - Polska Kwalifikacja wyrobów i Usług.

Każdy z podatników ma prawo zwolnienie od podatków c oznacza, że przez pewien kres prowadzenia sprzedaży do osiągnięcia pewnej kwoty sprzedaży może nie podlegać regulacjom ustawy i dlatego też na każdy rok podatkowy ustawodawca określa tzw. kwotę zwolnioną z podatku w 2010 r ---100.000 tys. zł. Kwota przypisana jest do pełnego roku kalendarzowego co oznacza, że osoby rozpoczynające działalność gosp. w ciągu roku ustalają dla siebie kwotę proporcjonalną w stosunku do liczby dni w prowadzonej ziałalnosci gosp do końca roku kalendarzowego. Podatnicy mogą zrezygnować z wejścia do systemu po przekroczeniu kwoty zwolnionej.
Wejście do systemu- z własnej wolim lub po przekroczeniu kwoty , co wymaga procesu rejestracji. Rejestracja oznacza wypełnienie dokumentu rejestracyjnego i wniesienia opłaty o charakterze administracyjnym. Podatnicy wchodzący do systemu po przekroczeniu kwoty zwolnionej maja prawo na dzień przekroczenia kwoty zwolnionej sporządzić spis z natury wszystkich towarów, których zakup został dokonany u tzw. vatowców i wykazania wniesionej przy tych zakupach kwoty VAT.
Po sporządzeniu spisu z natury i wykazaniu w tym spisie kwoty VAT podatnik ma prawo i obowiązek wystąpić do właściwego organu podatkowego z wnioskiem o zaliczenie rozliczenia wniesionej przy tych zakupach kwoty VAT. Organ podatkowy w trybie administracyjnym wydaje D. Ta kwota stanowi górkę , która zostaje do rozliczenia podatku naliczonego..
Właściwym US do rozliczenia tego podatku jest US wg miejsca wykonywania czynności, jeżeli tych miejsc jest wiele osoby fizyczne rozliczają podatek w US – właściwym dla swojego miejsca zamieszkania, inne osoby- w US właściwym dla miejsca siedziby podmiotu. Właściwością podatku od towarów i usług są 3 obszary jego rozliczania rozumiane jako dokonywanie transakcji kupna sprzedaży z różnymi kontrahentami.
I- KRAJ
II- Wewnątrz wspólnotowe transakcje KUPNO-NABYCIE, SPRZEDAŻ- DOSTAWA. Jeżeli realizowane pomiędzy kontrahentek krajowym , a kontrahentem z UE- dla wykonywania czynności o charakterze uproszczonym wymagana jest rejestracja wewnątrz wspólnotowa.
III- Kontrahent RP z kontrahentem nie z UE tj np. Norwegia, Białoruś itp.

CHARAKTERYSTYKA ROZWIĄZAŃ PODATKU NA TERENIE KRAJU
Obowiązkiem podatnika jest wykazanie w rejestrze sprzedaży wszystkich czynności sprzedaży o charakterze zwolnionym lub czynności podatkowanych . Wykaz czynności zwolnionych określa załącznik do Ustawy
Opodatkowanie czynności sprzedaży może być wymierzane na poziomie:
- najwyższym 22% od podstawy, stawka podstawowa;
- stawka obniżona 7%;
- stawka przejściowa- 3%
Pomiędzy 7% a 3% występuje 6%- rolni zryczałtowany.
- 0%
-0%, dotyczą czynności eksportowych
Dokumentami na sprzedaż są faktury Vat, obowiązkowo wystawiane przez wszystkich podatników, na każde żądanie nabywcy.
Dodatkowe dokumenty odzwierciedlające sprzedaż to dokumenty uproszczone do których zaliczamy :
- paragony fiskalne;
wystawiane jak dokumenty duplikatowe- zniszczenie, zgubienie,, korygujące- wartość zaniżona , zawyżona. Wystawia zawsze strona dokonująca sprzedaży
- noty korygujące- - uwiarygodnienie nazwy- . Wystawia zawsze strona dokonująca zakupu/
Podatnicy VAT nie posiadający obowiązku rejestracji sprzedaży przy wykorzystaniu kasy fiskalnej mogą odzwierciedlać sprzedaż o charakterze bez rachunkowym.
ROZLICZENIE SPRZEDAŻY BEZRACHUNKOWEJ
Następuje na koniec każdego okresu bez rachunkowego przy zastosowaniu struktury zakupu towarów podlegających dalszej odsprzedaży, istota tego rozliczenia polega na tym, że wg ustalonych proporcji zakupów przyjmuje się dla tych samych stawek podatku równoważne kwoty brutto co do struktury. Znając wartość Brutto możemy ustalić podstawę ustalenia kwoty VAT i Netto.

Zakupy np. 200 zł

22% 7% -

160 ,- 40 ,-

80% 20%- udział procentowy zakupów
Sprzedaż bez rachunkowa przez cały miesiąc wykazano

100,-

22% 7%

80% 20%

80,- 20,-
Brutto Netto
Obliczamy kwotę Vat

Brutto*%
V=
100+% stawka podatku

V= Brutto – Netto

Obowiązek podatników Vat , ale na moment dokonywania sprzedaży.

KASY FISKALNE
Może pojawić się z wyboru podatnika przed terminem wykazania kwoty sprzedaży zwolnionej.
Limit sprzedaży zwolnionej liczony jest tylko w grupie sprzedaży dokonywanej przez podatnika dla osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej oraz rolników indywidualnych prowadzących gospodarstwa rolne.
Limit 40 tys. zł sprzedaży obowiązuje podmioty kontynuujące działalność gosp. w danym roku kalendarzowym..
Dla rozpoczynających działalność gospodarczą , limit ten obecnie wynosi 25 tys. zl.
Przychody muszą znaleźć się w rejestrze sprzedaży.
ZAKUPY – rozwiązanie krajowe. Dla możliwości ich rozliczenia w kwotach podatku naliczonego do odliczenia muszą posiadać spełniony wymóg ustawowego prawa do odliczania oraz muszą być udokumentowane określonymi przez ustawodawcę dokumentami.
Dokumenty dające możliwość odliczenia Vat to:
- faktury Vat- orginały ;
- dokumenty rozliczeń celnych – z krajami 3-cimi
- dokumenty o charakterze uproszczonym.
Odliczanie Vat może nastąpić tylko od czynności uznanych przez ustawodawcę.
Odliczanie Vat może nastąpić za ten miesiąc, w którym utrzymano dokument zakupu lub w miesiącu po nim następującym, albo też w miesiącu następnym od momentu wystawienia tego dokumentu.
Specyficznym sposobem odliczania Vat jest odliczanie za usługi świadczone w ramach tzw. mediów – woda, energia., gdzie obowiązuje zasada, że nie wcześniej niż za miesiąc, na który przypada termin zapłaty..
Do czynności zakupów, od których nie przysługuje możliwość pełnego odliczenia Vat zaliczamy:
- zakup samochodu osobowego- limit odliczenia od 1 samochodu wynosi równowartość 60% od kwoty netto nie więcej niż 6 tys zł;
- brak możliwości odliczenia d zakupu paliwa od samochodów osobowych;
-możliwość odliczenia wykazanych w fakturach Vat , kwoty Vatu naliczonego przy różnych umowach o charakterze czynszowym do poziomu 60% wykazanej w tej fakturze kwoty Vat nie więcej niż za cały czas obowiązywania tej umowy jak 6 tys. zł.
- nie ma możliwości odliczenia zakupów nie poświadczonych oryginałem faktury Vat ;
- od dokumentów zakupu nie potwierdzonych kopią u sprzedawcy;
- od dokumentów wystawionych przez podmioty niezarejestrowane lub nieistniejące.
- od czynności, które nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy;
- od czynności , które nie zostały zakwalifikowane w kategorii zdarzeń gospodarczych-
.Po zakończeniu miesiąca obrachunkowego: sprzedaż, zakup. Podatek należny > od naliczonego do odliczenia= kwota do zapłaty.

ROZLICZENIA WEWNĄTRZWSPÓLNOTWE RP---WE
Partnerzy dokonujący zakupów i sprzedaży w obydwu krajach czy w wielu innych musza być zarejestrowani. Rejestracja odbywa się w każdym kraju i formalnie na naszym gruncie to nadanie nr identyfikującego PL i umieszczenia w rejestrze podmiotów aktywnych
Transakcje nabyć (zakupów) oraz transakcje dostaw – sprzedaży pomiędzy zarejestrowanymi kontrahentami w krajach Unii posiadają charakter uproszczony gdy kontrahenci są zarejestrowani.
Istota transakcji uproszczonych polega na tym, że należności dla sprzedawcy wykazywane są z pominięciem równowartości Vat, a tym samym dla nabywcy ni ma obowiązku wnoszenia przy tych transakcjach dodatkowej kwoty Vat. Zakupy u kontrahentów unijnych to nabycia, a sprzedaże to dostawy.
Kontrahent polski otrzymuje dokument nabycia i jest zobowiązany do ustalenia wartości tego nabycia w kwocie netto co oznacza jednocześnie kwotę mojego zobowiązania pieniężnego w walucie polskiej.
Ustalenie wartości nabycia odbywa się przy zastosowaniu średniego kursu danej waluty ogłoszonego przez NBP z poprzedniego dnia roboczego w stosunku do daty wystawienia dokumentu.
Kolejnym obowiązkiem podatnika jest dokonanie ewidencji w rejestrze sprzedaży i rejestrze zakupów z jednoczesnym odzwierciedleniem kwoty netto i VAT wg stawki owiązującej w RP w walucie polskiej. W sytuacji dokonywania sprzedaży – dostaw kontrahent polski wykazuje stawkę wartości 0.
Traktując tą sprzedaż jako dostawę wewnątrz wspólnotową. Transakcje nabyć i dostaw wewnątrz wspólnotowych wymagają dodatkowego potwierdzenia po przez złożenia za okresy miesięczne informacji podsumowujących kwoty tych transakcji. Termin złożenia i informacji podsumowującej dla rozliczeń miesięcznych przypada na 15 dzień miesiąca przypadającego po tym miesiącu.
WYMIANA Z KRAJAMI TRZECIMI
Odbywa się na zasadach rozliczeń w części zakupów traktowanych jako czynność importu z koniecznością rozliczenia VAT oraz rozliczenia czynności sprzedaży według stawki preferencyjnej czyli 0 dla eksportu, ale dla tego miesiąca, w którym dla sprzedaży towarów nastąpiło uwiarygodnienie przekroczenia granicy.
PODATEK LEŚNY
Podlegają lasy, które w rozumieniu ustawy traktowane są jako grunty leśne zklasyfikowane w ewidencji gruntów. Podatnik podatku leśnego:
-osoba fizyczna
-osoba prawna
-inne jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej, które są właścicielami lasów, posiadaczami samoistnymi lasów, którzy są użytkownikami wieczystymi tych lasów.
Postawa opodatkowania to powierzchnia lasu wyrażana w hektarach wynikająca z ewidencji gruntów i budynków. Podatek od 1 ha za rok podatkowy wynosi równowartość pieniężną 0,220m3 drewna obliczona według średniej sprzedaży ceny drewna uzyskanej przed nadleśnictwa, za pierwsze 3 kwartały roku poprzedniego. Cenę ustala prezes GUS w terminie 20dni po upływie 3 kwartału. Powyższa cena jest wymiarem maksymalnym- tak jak środki transportu nieruchomości. Kompetencje RG możliwość obniżenia danej ceny. Obowiązek podatkowy przypada od miesiąca następnego po miesiącu w którym zaistniały obowiązki. Podatek wnoszony proporcjonalnie do liczby miesięcy do końca danego roku. Dla wymiaru podatku osoby fizyczne składają do gminy informacje dla określenia wielkości zobowiązania. On określa łączną kwotę podatku i terminy płatności. 4 terminy: do 15/03/05/09/11 tak jak nieruchomości. Inne osoby po za osobami fizycznymi składają organowi gminy do 15 stycznia deklaracje z określeniem rocznego zobowiązania podatkowego. Na jej podstawie ustalamy obowiązek podatkowy. Terminy płatności za poszczególne miesiące kalendarzowe z góry do 15 dnia każdego miesiąca za każdy miesiąc (jak nieruchomości). Dochody z tego podatku to dochody własne budżetu gminy, dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą stanowią Kup.
PODATEK ROLNY
Podlegają grunty sklasyfikowane w ewidencji gruntów. Podatnik to właściciel, współwłaściciel, posiadacz zależny, użytkownik wieczysty będący osobą fizyczną lub inną. Podstawa opodatkowania gruntów dla gospodarstw rolnych to liczba hektarów przeliczeniowych. Natomiast dla gruntów po za gospodarstwami rolnymi to liczba hektarów wynikających z ewidencji gruntów. Organ podatkowy dla podatku rolnego to: wójt, burmistrz, prezydent. Określenie obowiązku podatkowego:
-osoba fizyczna na podstawie wykazu ewidencji gruntów
-inne osoby opracowują do 15/01 deklaracje do tego podatku .
Terminy płatności:
-osoby fizyczne- tak jak w leśnym, nieruchomości 15/03/05/09/11
-inne osoby z góry do 15 dnia każdego miesiąca za dany miesiąc.
Rada gminy może ustalić właściwe tylko dla tej gminy stawki podatku. Dochód z tego podatku to dochód budżetu gminy. Dla podmiotów, na których spoczywa obowiązek wniesienia podatku Kup.
GRY LOSOWE
To gry o wygrane pieniężne lub rzeczowe, których wynik zależy od przypadku.
Zaliczamy do nich gry liczbowe, loterie pieniężne, wideo loterie, loterie fantowe, gry w karty, gry w kości, loterie promocyjne i zakłady wzajemne. Odgadywanie wyniku sportowego współzawodnictwa lub zaistnienia różnych zdarzeń. Podmioty prowadzące działalność w zakresie gier i zakładów na postawie udzielonego zezwolenia podlegają obowiązkowemu opodatkowaniu podatkiem od gier. Podatek od gier to dochód budżetu państwa podstawa opodatkowania dla różnych gier różna, może stanowić ją kwota wpłat, wartość nominałów zakupionych lub użytych. Najczęściej suma wpłaconych stawek dotyczy wszystkich zakładów wzajemnych. Termin płatności przypada za okresy miesięczne. Podatek od gier do 10 za miesiąc następny. Właściwość podatkowa miejsce lokalizacji ośrodka gier a dla zakładów wzajemnych miejsce siedziby. Osoby fizyczne uczestniczące w poszczególnych grach posiadają możliwość zwolnienia od podatku od wygranych kwot do poziomu jednorazowej wygranej 3*760zł=2280zł. Powyżej 10% podatek.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.adm222.fora.pl Strona Główna -> Wazne Wiadomosci Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin